News

Akordeon a akordeonista aneb troška historie nikoho nezabije

Možná vás překvapí, že hudební nástroj akordeon, na který hraje akordeonista, je ve srovnání s ostatními hudebními nástroji poměrně mladý.

  • Jeho předchůdcem byl handäolin, který pochází z roku 1822. Handäolin se však dnešnímu akordeonu příliš nepodobal.
  • Několik knoflíků už měl accordion, jehož vznik se datuje do roku 1829.

I když název akordeon vznikl právě z accordionu, až do druhé poloviny 20. století se akordeonu říkalo harmonika. Ještě dnes mnoho lidí akordeon nazývá právě tímto jménem. Akordeonistům se často říká harmonikáři.

Seznamte se – akordeonista Vojtěch Szabó

Vy dnes máte možnost seznámit se s opravdovým akordeonistou – sólovým hráčem na akordeon, který patří k akordeonové interpretační špičce. Pochází ze Slovenska, kde je považován za nejlepšího jazzového akordeonistu vůbec. Vojtěch Szabó však není pouze skvělým akordeonistou. Dokáže zasednout na klavírní stoličku za koncertní křídlo nebo piano a skvěle zahrát i na tyto klávesové nástroje.

Slavný akordeonista si rád zahraje

  • sólo na akordeon,
  • s orchestrem,
  • s Vojtěch Szabó Swingtet.

Děti prvního a druhého stupně základních škol se s akordeonistou mohou potkat na některém z výchovných koncertů. Na těchto výchovných koncertech představuje akordeonista akordeon jako plnohodnotný hudební nástroj. Ukáže dětem, že se nejedná pouze o lidový nástroj, jak je často v České republice vnímán. Akordeonista předvede žákům klasický, jazzový, latinsko-americký, francouzský, balkánský hudební žánr a také šanson i pop music.

Pokud byste se chtěli s akordeonem a akordeonistou Vojtěchem Szabó seznámit blíže, navštivte některý z jeho připravovaných koncertů nebo si objednejte pro svou školu jeho výchovný koncert. Termíny koncertů a kontakty na tohoto akordeonistu najdete na  vojtechszabo.cz.