News

Společnost ARAKO, která sídlí v Opavě, poslala děti svých zaměstnanců na pobřeží Černého moře aby si užily část léta v ruském táboře Orljonok

V období od 23. června do 13. července 2017 se v mezinárodním dětském táboře Orljonok na pobřeží Černého moře konala Mezinárodní škola výzkumníků a vynálezců. Za Českou republiku se jí zúčastnilo osm dětí z Opavy a jedno dítě z Třebíče.

Mezinárodní turnus v táboře Zvjozdnyj (Hvězdný) absolvovalo celkem sto dětí z Česka, Bulharska, Ruska a Maďarska. Tábor organizuje s podporou Státní korporace pro atomovou energii Rosatom a Rossotrudničestva, v rámci projektu „Škola Rosatomu“. Děti z ČR byly vybrány z rodin, jejichž členové jsou zaměstnanci firmy ARAKO, dceřiné struktury korporace Rosatom.

„Veškeré výdaje na pobyt dětí v mezinárodním táboře hradil Rosatom. Děti, které se chtěly tábora zúčastnit, musely projít konkurzem kreativního charakteru a také zaslat přihlášku k organizační komisi. Jsme rádi, že se talentované děti našich zaměstnanců mohli takovéto zajímavé akce účastnit. Navždy jim zůstane řada vzpomínek a zážitků“, sdělila nám personální ředitelka společnosti ARAKO Pavlína Koligová.

Většina  dětí z Moravskoslezského kraje, které se tohoto tábora účastnily, bylo poprvé tak daleko od domova bez rodičů. Strávily dlouhé tři týdny v cizojazyčném prostředí.

Tábor „Zvozdnyj“ měl pro děti připraven velmi atraktivní a na zážitky bohatý program – na děti čekaly přednášky, workshopy, ale zúčastnily se také vytváření výzkumných projektů z oblasti fyziky a přírodních věd nebo z oblasti žurnalistiky i současného umění.

Kromě  rozvíjení svého tvořivého potenciálu navštívily děti Soči, dějiště zimní olympiády 2014, strávily velmi příjemné chvíle u moře, vypravily se do delfinária, ale i na zajímavé festivaly, soutěže i sportovní akce.

„Tento tábor se mi líbil nejen proto, že se konal u moře, ale také proto, že šlo o mezinárodní turnus. Naučila jsem se lépe komunikovat s lidmi z cizích zemí. Naučili jsem se pracovat lépe v týmu, zlepšili jsem si angličtinu a také jsme pochytili ruská slovíčka. Od českých táborů se tento lišil atraktivním a bohatým  programem. Seznámili jsme se také se zvláštnostmi této země“, popsala své zážitky Andrea Otahalová , jedna z účastnic tábora v Orljonoku.

Děti z Česka se na mezinárodních tvořivých projektech s podporou Státní korporace Rosatom zúčastňují s železnou pravidelností. Nechyběly ani na táboře s inženýrským zaměřením v Maďarsku.

Již několik let se děti z České republiky účastní i dalšího zajímavého projektu Nuckids. Jedná se o mezinárodní projekt s tvořivým zaměřením, kde děti pod vedením zkušených režisérů, choreografů a pedagogů připravují společně muzikál, se kterým pak vystupují v okolních zemích a v Rusku. U nás se vystoupení konala například v Praze, Brně nebo Českých Budějovicích.

„Státní korporace Rosatom se zabývá sociální činností již několik let. Mimo jiné se podílí na ruských a mezinárodních charitativních akcích. Zónu sociální odpovědnosti Rosatomu zahrnují nejen podniky ruského atomového průmyslu, ale i dceřiné společnosti v dalších státech. Rosatom podporuje také sociální a vzdělávací projekty v celé řadě partnerských zemí, které s korporací pojí dlouholeté partnerské vztahy“, sdělil ředitel Rosatom Central Europe Vadim Titov.