News

Jak se vyznat v nebankovních půjčkách

Nebankovní trh je typický svým širokým portfoliem půjček a nový zájemce o nebankovní půjčku tak může být zmaten velkým výběrem. Jaké typy nebankovních půjček jsou nejběžnější a pro jaký účel se nejvíce hodí?

Nebankovní trh se od toho bankovního liší v několika aspektech:

  • je mnohem dostupnější (vyhoví téměř každému)
  • je mnohem dražší (úroky a poplatky bývají velmi vysoké)
  • je mnohem nebezpečnější (nebankovní subjekty se nebojí půjčit i těm, u kterých ví, že půjčku nebudou moct splatit – na své si přijdou na exekucích)

Nebankovní půjčky jsou často až druhou volbou těch, kdo byli odmítnuti klasickými bankami z důvodu nízké bonity. Ta je způsobena nízkým příjmem, existujícími dluhy nebo historií nesplácení. To ovšem neznamená, že každá nebankovní společnost je predátor. Obzvláště po novele spotřebitelského zákona před několika lety se nebankovní trh vyčistil od řady neseriózních poskytovatelů půjček.

Naopak mezi neodmyslitelné výhody nebankovních půjček patří jejich široká nabídka. Existuje obrovské množství typů nebankovních půjček pro nejrůznější účely. Mezi hlavní nabízené produkty patří:

  1. rychlé půjčky
  2. mikropůjčky
  3. SMS půjčky
  4. půjčky před výplatou

Rychlé půjčky, jak již název napovídá, se poskytují ve velmi krátkém termínu – peníze mohou být na účtě již v ten den, kdy zájemce podá žádost o rychlou půjčku. Jako protiváha jejich rychlosti je jejich úroková sazba, která patří k těm vyšším mezi nebankovními půjčkami, které už obecně bývají dražší.

Mikropůjčky jsou drobné úvěry, často i jen v řádu stovek či několik tisíc korun. Klasicky u tohoto typu bývá první půjčka zdarma. Uzavírají se jen na několik týdnů, případně měsíc. 

Mikropůjčky se rozhodně nevyplatí splácet dlouhodobě, jelikož u těchto úvěrů RPSN může být i v řádu milionů procent a výše – je to dáno vysokými poplatky za nesplácení a krátkou dobou splatnosti úvěru.

SMS půjčky jsou formou mikropůjček, ale poskytují se pomocí SMS zprávy. Běžně jsou inzerovány jako „SMS půjčka ihned úplně každému“, žádosti o půjčku totiž vyhoví v podstatě všem a rychlost tohoto úvěru bývá v řádu dnů nebo dokonce hodin.

Půjčky před výplatou jsou středně velké úvěry, které se poskytují v případě, kdy člověk potřebuje uhradit nějakou vyšší sumu, ale momentálně nedisponuje dostatečnými prostředky – nejčastěji právě krátce před výplatou. Pro tento typ úvěru se zažil také název finská půjčka. Uzavírají se na několik týdnů a čeká se, že budou splaceny po přijetí výplaty.
Pro bližší informace o nebankovních půjčkách a jejich nabídkách lze využít stránku navigatoruveru.cz.