News

Jak ušetřit při koupi notebooku

Nový notebook představuje poměrně velkou finanční investici. Co byste měli brát v potaz při porovnávání jednotlivých parametrů a ceny?

Kdo využije levný notebook a proč

Shánět levný notebook se vyplatí především studentům, kteří musí šetřit každou korunu a sami nebo s přispěním rodičů si pořizují svůj první notebook. Řada lidí také potřebuje levnější, ale spolehlivý stroj do kanceláře, který nemusí být nijak výrazněji výkonný.

V takovém případě se budete poohlížet nikoli po levnějších plastových noteboocích, ale spíše po zařízeních s kovovým tělem, na které byly použity kvalitnější materiály. Zpravidla to bývá hliník nebo uhlíková vlákna.

Plasty mohou trpět mimořádně nekvalitním provedením. To si můžete ověřit i sami nenáročným testem. Vyzkoušejte, zda se plast prohýbá hlavně v „kritických místech“ pod displejem a na klávesnici. Pokud k prohybu dochází, od notebooku nemůžete čekat vysokou kvalitu.

Pokud se navíc k nekvalitní konstrukci přidá chlazení umístěné na spodní straně notebooku, které při jeho položení jednoduše ucpete, je jasné, že před sebou rozhodně nemáte technologicky promyšlený kus, od kterého můžete čekat dlouhou výdrž.

Kolik stojí kvalitní notebooku

Jak poznat kvalitní notebook už víte. Výše vzpomenuté parametry však jsou otázkou zařízení z vyšších modelových sérií. Počítejte s cenovkou cca kolem 25 000 až 30 000 Kč. To však pro rozpočet řady lidí představuje nemalou zátěž.

V takovém případě může být řešením tzv. repasovaný notebook, který vám pomůže znatelně ušetřit. Kvalita přitom neutrpí nijak. Naopak většina repasovaných notebooků je po stránce konstrukční mnohem povedenější.

Pod tímto termínem se ukrývá použitý notebook. Tato zařízení mohou pocházet z předváděcích akcí, ukončených leasingů, případně jde o notebooky, které se vrátily v zákonné lhůtě. Formou leasingu se nakupuje běžně technika například v nemocnicích nebo pro státní sektor. Většinou jsou takové stroje tedy plně fungující a nesou maximálně známky drobného používání.

Specializovaná firma je odkoupí a tzv. zrepasuje. To znamená, že provede servis, notebook se vyčistí, dále se vymění případné poškozené části a přeinstaluje operační systém. Následně je firma prodává koncovému uživateli.

Jaké jsou výhody repasovaných notebooků

Jedná se tak většinou o dražší zařízení z tzv. byznys sérií. Proto mohou mít navzdory tomu, že již nějakou dobu byly v provozu, až 5x vyšší životnost než soudobé levné notebooky.

Notebooky jsou před prodejem koncovému klientovi také testovány. Kontroluje se funkčnost jednotlivých portů, životnosti baterie a řada dalších aspektů. Není však samozřejmě možné úplně vyloučit, že se projeví závada.

Proto je spotřebitel chráněn tím, že dostává notebook se zárukou v délce 12 měsíců, kterou na použité zboží deklaruje přímo zákon.

Na koupi repasovaného notebooku tak lze ve výsledku ušetřit až 75 % původní pořizovací ceny. Nákup je proto vhodný nejen pro firmy, ale i pro soukromé osoby. Velký výběr repasované výpočetní techniky najdete na stránkách Eurotech.cz.

Leave a comment