News

Jednoduchý návod, jak postupovat při renovaci parket

Dali jste se do renovace bytu či domu a při odstranění starého linolea či koberce jste narazili na původní parkety? Začněte slavit. Můžete totiž zrenovovat i tyto původní parkety a to zcela sami. Budete překvapeni, jak dobře parkety vypadají.

  1. Vyhodnoťte aktuální stav

To, jak často nebo po jaké době je potřeba zrenovovat parkety si žádá zvážení všech možností. Některé podlahy, například v kancelářích nebo tělocvičnách, podléhají velké námaze a je třeba je častěji renovovat. Ty, které objevíte doma v obývacím pokoji většinou stačí renovovat jednou za 15-20 let. 

Sami uvažte, v jakém stavu je vaše podlaha a jestli ji zvládnete opravit svépomocí.  Zkontrolujte, zda parkety pevně drží na podlaze. Jestliže narazíte na nějakou hodně poškozenou, popraskanou atd. je třeba ji vyměnit.

  1. Správná příprava

Každá dobře odvedená práce vyžaduje poctivou přípravu. Pracovní místo si připravte alespoň den předem, ať se potom nezdržujete. Je potřeba odstranit veškerý nábytek a to včetně obývacích stěny či větších skříní. Také dejte pryč vše, co není součástí parket (prahy, lišty, hřebíky apod.). 

Důležité je, aby vám na podlaze nezbyly žádné kovové předměty, které by mohly brusný stroj poškodit. Jestliže jste objevili nějaké uvolněné parkety, pořádně je připevněte k podlaze. 

  1. Broušení parket

Jako první budeme parkety brousit. Nejdříve se brousí tzv. hrubým broušením, to má za úkol odstranit veškerou nečistotu, starý lak a různé nerovnosti dřeva (zrnitost 24 nebo 36). Poté se provádí střední broušení, které odstraní stopy hrubého broušení (zrnitost 40 až 60). A nakonec jemné broušení, které parkety vyhladí ( 80 až 100, případně 120). Je důležité, abyste nevynechali žádnou z fází broušení, jinak dokonalého povrchu nedocílíte.

  1. Tmelení spár a prasklin

Abyste se zbavili všech prasklin a mezer, které na podlaze vznikly, je třeba provést tmelení. Tmel získáte jednoduše z prachu, který vznikne po poslední fázi broušení, tzn. nejjemnější fáze. Jelikož používáme “zbytky” z původních parket, odstín bude naprosto identický se zbytkem podlahy. K tmelu se přidávají látky na bázi pryskyřice.

Jakmile máme všechny prasklinky, mezery a jiné nedokonalosti zatmelené,necháme uschnout a musíme znovu přebrousit jemným broušením. Je to titěrná práce a je třeba tyto 2 kroky opakovat, dokud nebude podlaha naprosto rovná.

  1. Lakování parket

Konečná úprava spočívá v lakování případně moření podlahy. Je potřeba, aby bylo dřevo ošetřené, a tím odolnější vůči vnějším vlivům. Lak je dobré vybírat podle místa, kde se parkety nachází a různé zátěži.

Tip na závěr: Jakmile máte zrenovovanou podlahu a místnost vyplňujete nábytkem, je dobré zvážit i výběr koberce, který jednak bude chránit parkety a navíc vypadá velice dobře jako módní doplněk. Samozřejmě koberec nemusí pokrývat celou podlahu, můžete zvolit třeba jen menší pod konferenční stolek, aby vaše nohy byly při posezení s přáteli v teple.

Leave a comment