News

Kde se člověk pokorně sklání před přírodou: Přírodní uvarovity patří k nejkrásnějším minerálům

Zajímavý minerál uvarovit se neztratí ani v konkurenci o něco známějších drahých kamenů. Vyniká hlavně poutavým zeleným odstínem.

Zelený klenot z Finska

Uvarovit má podobu až 3 mm velkých lesklých krystalů ve smaragdově zeleném odstínu. Ty jsou částečně průsvitné a vypadají velmi efektně. Překrásné zbarvení je dáno vysokým obsahem chromu.

Krystaly se obvykle vyskytují ve formě tzv. drúzy. Tento mineralogický termín označuje skupinu krystalů narostlých na společné podložce. Drúzy vypadají na pohled velice zajímavě. Díky tomu se uvarovit používá v jedinečných designech, v nichž úžasně vynikne právě podoba surových kamenů.

Právě pro svou vysokou estetickou hodnotu patří tento minerál mezi nejkrásnější druhy granátů. Krystaly jsou obvykle neprůhledné, pouze malé rohy těch větších mají průhlednost potřebnou pro fasetování. Hmotnost fasetovaných kusů málokdy přesahuje jeden karát. Protože jsou tyto granáty tak vzácné, broušený exemplář jakékoli velikosti by měl pro sběratele značnou cenu.

Za nejznámější dnes známé naleziště uvarovitů považujeme město Outokump ve Finsku. Proslulo produkcí velkých, jemné zelených krystalů. Místní uvarovity dosahují velikosti až 2 cm.

Z moci přírody

Skutečnost, že jsou uvarovity velice vzácné, podnítila také výrobu jejich umělé varianty. Nicméně krásu přírodních minerálů zatím plně nedokáže kámen vytvořený lidskou rukou nahradit. Magie Zemí zrozených nerostů je pro mnohé nedocenitelná.

Každý takto vzniklý uvarovit můžeme považovat za jedinečné umělecké dílo. Člověk fascinovaný svým objevem se posléze naučil zelené kameny využívat tak, aby se jejich krásou mohl opájet den co den. Spojil proto svůj um s přírodou a vytvořil uvarovitové šperky.

Tento kámen se hodí ke vsazování do různých kovů, nicméně k nejoblíbenějším mezi zákazníky dnes bezpochyby náleží stříbrné šperky s uvarovitem. Svou rozmanitostí se vyrovnají ozdobám s mnohem známějšími kameny. Velmi zajímavě například vypadají přívěsky, ale i stříbrné prsteny s uvarovitem.

Více informací se dozvíte v článku Šperky s uvarovity na našem blogu.

Leave a comment