News

Keto dieta: krátkodobá cesta nebo životní styl?

Někteří hovoří o keto dietě jako o zdravém životním stylu, ale díky nutričním a fyziologickým účinkům je tato cesta spíše krátkodobá.

Existuje nekonečný seznam diet, které slibují nejrůznější rychlé výsledky hubnutí jako součást životního stylu. Stávají se oblíbenými a pak mizí tak rychle, že je těžké si vzpomenout, která z nich se zařadila na seznam Top 10 nejžhavějších letních diet za minulý rok.


Keto dieta – Proteinové tyčinky cereální s fíky

Keto dieta je jednou z nejpopulárnějších diet, protože se zaměřuje na zefektivnění spalování tuků při zdravém jídle. Navzdory své popularitě existuje určitá opatrnost ohledně dlouhodobého používání jako životního stylu. Jak funguje keto dieta a je lepší z krátkodobého hlediska nebo jako změna životního stylu?

Jak funguje ketodieta

Keto dieta funguje snížením sacharidů na méně než 10 % celkového denního příjmu ve prospěch čerstvého ovoce a zeleniny (v omezené míře) a libového masa.

Eliminace sacharidů / glukózy vyžaduje, aby si tělo našlo jiný zdroj paliva, takže bude místo toho čerpat z tuku. Tomuto přepnutí říkáme ketóza. Játra přeměňují tuk na ketony, které slouží jako nový zdroj paliva pro tělo. Keto dieta kompenzuje snížený příjem sacharidů zvýšením tuků na přibližně 70-90 % z 2 000 kalorií denně.


Keto dieta – Proteinový nápoj příchuť jahoda a banán

Výsledky hubnutí

Zjistilo se, že lidé, kteří dodržovali keto dietu, zhubli o pět kilogramů více než ti, kteří po dobu šesti měsíců drželi dietu s nízkým obsahem tuku. Více si lze přečíst v recenzích na keto dietu.

Bude keto dlouhodobě fungovat jako životní styl?

Zdá se, že existují spolehlivé důkazy o tom, že keto dieta v krátkodobém horizontu, a to až do jednoho roku, při hubnutí funguje lépe než standardní nízkotučné diety.  

Leave a comment