News

Na je třeba myslet, než si pořídíte kočku?

více v článku...

Kočky jsou velmi vznešená a ušlechtilá zvířata. Pojďme si narovinu říct, že oni jsou páni světa a podle toho se také chovají. Je dobré mít na paměti, že kočka není pes. Protože to je pravidlo tzv. number one (číslo jedna).

Když už se rozhodnete před koupí psa, pořídit raději kočku, měli byste být připraveni na několik věcí. Rozhodně počítejte s tím, že kočka, jako každé zvíře, je závazek, který vám poleze krom postele, také do peněz.

Co obstarat před tím, než si kočku pořídíte?

Budeme k sobě upřímní. Ať už kočce pořídíte pelíšek, škrabadlo, strom pro kočky, je to jedno – nejradši bude ležet stejně na okně a nebo kde se jí zrovna zachce. Ale i přesto by své místo měla mít. Tudíž si nějaký ten pelíšek raději zajistěte.

Co byste určitě neměli nechávat bez povšimnutí je kočičí toaleta se stelivem. Většinou jde kočka na písek přirozeně. Ale i tak bude potřeba ji naučit, kde má své místo – toaletu proto nepřemísťujte, abyste se vyhnuli překvapením v květináči nebo pod postelí.

Co si budeme, kočka je šelma a jako šelma se také chová. Velmi ráda na něco útočí, loví a s něčím si hraje. Jestliže teda nechcete mít zničené květiny, vázy a dekorace, pak ji pořiďte její vlastní hračky.

S jejími pudy také souvisí broušení drápků. Abyste neměli zničený gauč, pohovku a jiný nábytek, doporučujeme pořídit škrabadlo, na kterém si bude drápy brousit. Většina koček se na škrabadlo učí trochu déle, tak mějte trpělivost.

Jaká péče vás bude čekat?

Starost o kočku, celkově o jakéhokoliv domácího mazlíčka, je dobrý způsob, jak vést dítě k zodpovědnosti a samostatnosti. Proto se snažte péči o ni nechat na vašich dětech a jen z povzdálí dohlížejte.

U koček je doporučována kastrace, která má své výhody. Ať už jde o kočku či o kocourka, po kastraci se vám bude méně toulat. Navíc tím tak snížíte mnohdy úplně odstraníte riziko značkování. Pokud vám kocourek doma něco označkuje, velmi to zapáchá a špatně se to čistí. Výhodou je také menší riziko chorob.

Krom kastrace byste měli svou pozornost také zaměřit na pravidelnou ochranu před parazity. Každé 3 měsíce bude třeba kočku odčervit. V případě, že kočka červy chytne, hrozí i přenos na vás – u lidí se nákaza projevuje roupy. Krom odčervení je dobré kočičku chránit před klíšťaty a blechami, které můžou doma způsobit neplechu a kočce trápení.

Kočky se také rádi chodí chlubit svým úlovkem. Proto nebuďte překvapení, až na rohožce, v krajních případech i doma, najdete zakouslou myš nebo ptáčka. Nemá smysl kočce hubovat, ona čeká, že ji za její úlovek pochválíte.

Na závěr ještě jednou zdůrazňujeme kočičí hrdost. Nemyslete si, že se s vámi bude mazlit, kdy chcete vy. Naopak, budete muset čekat, než přijde ona za vámi. Kočičí povahu velmi dobře popisuje písnička od Pokáče – Kočka s erorem.

Leave a comment