News

Na tvrdosti matrace záleží. Seznamte se s jednotlivými stupni tvrdosti

Výběr matrace není snadný, přece jen se k tomu musí přistupovat trochu svědomitě. Matrace se totiž velkou měrou podílí na kvalitě našeho spánku. Jelikož je spánek pro člověka opravdu důležitý, při výběru matrace se dívejte nejen na materiál, z něhož je matrace vyrobená, ale také na rozměry a samozřejmě na její tvrdost. Právě tvrdost patří k nejdůležitějším parametrům. 

Ať už je vaším favoritem latexová matrace, matrace 180×200 cm nebo pružinová matrace, nekupujte ji dříve, než nezjistíte, jak tvrdá je. Jak jsme zmínili, právě tvrdost patří k nejdůležitějším parametrům, podle nichž se při výběru matrace rozhodovat. Tvrdost se vybírá na základě hmotnosti člověka a také na základě polohy, ve které spí. Obecně platí, že těžší člověk nebo člověk spící na zádech či břiše volí matraci tvrdší, člověk spící na boku nebo člověk menší váhy volí matraci měkčí. 

Matrace velmi měkké a měkké

Matrace jako takové mají hned několik stupňů tvrdosti. První dva stupně jsou stupně měkké a velmi měkké. Velmi měkké matrace jsou označovány číslem 1, měkké pak číslem 2. Především měkké matrace označované číslem 2 patří k nejoblíbenějším matrací vůbec. V této kategorii je vyráběna celá řada matrací, a to například matrace polyuretanové, pružinové nebo matrace ze studené pěny či matrace s kombinací latexu a dalších materiálů. 

Velmi měkké matrace označované číslem 1 bývají preferovány ženami a staršími osobami, které mají problémy s klouby. Při ležení na velmi měkkých matracích totiž nevznikají proleženiny a dochází k uvolnění svalstva. 

Matrace tvrdé a velmi tvrdé

Dalšími stupni tvrdosti jsou velmi tvrdé a tvrdé matrace. Tvrdé matrace patří také k oblíbeným, preferují je především muži nebo mladší lidi, kteří potřebují dobrou oporu páteře. Co se týče velmi tvrdých matrací, jedná se o matrace označované číslem 4 a jsou to matrace nejtvrdší, jaké se na trhu dají sehnat. Jsou určeny především těm, kteří spí na zádech. Při spaní na takto tvrdých matracích nedochází k propadání v bederní oblasti a dochází k dokonalé opoře páteře.