News

Nejčastější chyby při výměně tlumičů

Tlumiče auta jsou pro bezpečnou jízdu nezbytné. Jaké jsou časté chyby při jejich výměně? Jak je to s montáží? A co se nesmí zanedbat?

K výměně dochází pozdě

Tlumiče by se měly měnit zhruba stejně často, jako pneumatiky. Když jejich výměnu zanedbáte, ohrožujete tak svou bezpečnost ve vozidle. Pokud tento komponent nefunguje, elektronické bezpečnostní systémy v autě nefungují také.

Zanedbáte varovné signály

Pokud auto na vozovce plave jako na vodě, je na čase vyměnit tlumiče. Podobně je tomu také v případě, že auto nedrží stopu, nebo v době, kdy jsou tlumiče od oleje.

Neposloucháte servis

Tlumiče vám doporučili vyměnit již v servise, ale vy jste je neposlechli? Toto není dobrý nápad. Právě tato součást auta je totiž pro vaše vozidlo naprosto nezbytná. Někdy však stačí oprava či repas tlumiče.

Špatná montáž

Pokud utahujete tlumiče na zvedáku, není to dobrý nápad. Kolo ještě totiž volně visí. Tlumiče s gumovým uložením je možné utahovat až v případě, kdy je vozidlo opět na zemi, nebo když je v podepřené poloze.

Špatné spuštění vozidla

Pokud vozidlo spouštíte ze zvedáku v době, kdy jsou prázdné měchy nebo měchové moduly, není to správně. Nikdy byste neměli spouštět vozidlo s prázdnými měchy nebo měchovými moduly, ale napouštění a vypouštění měchů provádět pouze s pomocí diagnostického zapojení, které oznámí i případné chyby.

Zanedbání kontroly součástek

To, že vyměníte tlumiče, mnohdy nestačí. Při výměně je nutné také zkontrolovat a popřípadě vyměnit také všechny ostatní díly podvozku. Měli byste zkontrolovat pružiny, dorazy, prachovky, horní uložení, kompresor i podvozkovou elektroniku. V případě, že máte vozidlo s měchy nebo měchovými moduly, by se měl kontrolovat nejen kompresor a relé, ale i tlakové hadičky.

Tlumiče jsou pro bezpečný pohyb vozidla nezbytné. Jejich pravidelnou kontrolou a výměnou si zajistíte bezproblémové užívání vozidla.