News

Sáhněte si do svědomí. Věnujete se dostatečně svým dětem?

S dětmi není někdy jednoduché pořízení. Právě proto často oceníme možnost, že je můžeme spolehlivě zabavit třeba tabletem nebo mobilem. Rozhodně bychom to ale neměli dělat příliš často a neměli bychom toho využívat jako jednoduchého prostředku k tomu získat si chvíli klidu. Na druhou stranu dnes mnohdy rodičům brání, aby se dítěti věnovali naplno, zejména mnohé pracovní povinnosti.

Snažme se dětem věnovat co nejvíce osobního času

Děti dnes přichází s elektronikou do styku od útlého věku. To samozřejmě není nic zase tak špatného, protože doba se zkrátka mění. Je to ovšem také tak, že všeho moc škodí. Proto bychom neměli při výchově našich dětí, a při tom omezeném času, který jim můžeme denně jako rodina věnovat, zapomínat ani na klasické formy rozvoje jejich vnímání a zájmu o svět. Mohou to být třeba:

  • Říkadla a básničky
  • Předčítání příběhů a pohádek
  • Obrázkové knížky

Samozřejmě záleží na tom, jakého věku vaše dítě je. Pokud mluvíme o tabletech a mobilech, tak i ty mohou sloužit jako prostředek k získání třeba pěkných říkadel a básniček. Na mnoha webech tak nejdete říkadla a básničky pro děti. Děti by se rozhodne k této formě zábavy a podvědomé výuky neměly dostat pouze v mateřské škole. Také doma je důležité vzbuzovat v nich patřičné podněty a zájem o okolní prostředí. V opačném případě třeba nebudou schopny dlouhodobě udržet pozornost, což je bohužel velkým problémem řady současných dětí.

Dobrá příprava pro školní lavice

Všechny dovednosti, které děti získají při práci s běžným mluveným slovem a textem, ať už čteným nebo předčítaným, se jim potom budou hodit ve školním věku. Budou umět lépe samostatně pracovat a chápat významy a souvislosti v textu. Využijte k výuce třeba ostrov inspirace. Vždyť už samotné pochopení psaného textu je v mnoha ohledech problémem, se kterým se učitelé v současnosti běžně setkávají.