News

Šílenství okolo Bitcoinu – revoluce nebo hrozba?

více v článku...

Bitcoin hýbe světem a minimálně investoři se do něj mohou takřka zbláznit. Co je to kryptoměna Bitcoin a proč způsobil takovou revoluci ve světě? Nejdříve je potřeba si říci, jak fungují klasické měny jako Česká koruna nebo Americký dolar. Tyto měny mají jakousi centrální autoritu, která řídí cenu dané měny, inflaci, nebo stanovovat přesná pravidla. V případě České koruny se jedná o Českou národní banku.

V případě, že se tato centrála rozhodne měnu devalvovat, tak může. To se stalo jak za minulého režimu, tak se to děje ve světě u krachujících ekonomik, kdy se jednoduše občanům „seberou“ úspory. My máme to štěstí, že Česká koruna je v současnosti velmi stabilní měnou a je extrémně nepravděpodobné, že bychom se s touto politikou setkali. V poslední době si ale můžeme vzpomenout na intervence ČNB, která uměle zabraňovala posílení koruny vůči Euru pod hranici 27 korun za Euro.

Bitcoin si dal za cíl vytvořit takovou měnu, která je naprosto nezávislá na jakýchkoliv centrálách, státech, ale i tvůrcích samotných. Tuto měnu není možné jakkoli padělat nebo způsobovat umělou inflaci. Bitcoin tak funguje takzvaně decentralizovaně a je navržen tak, aby neexistoval způsob, aby jediná centrální autorita Bitcoin ovládla.

Bitcoin není nic jiného, než jedna velká počítačová síť, ve které se vytvořila zcela nová měna stejného jména, kterou je možné získat za určitou práci v sítí. Bitcoin tak není měna, kterou je možné vytisknout, vyrazit nebo nosit v peněžence. Je to zcela digitální měna, které se také říká kryptoměna.

Tento zcela nový způsob přistupování k měnám způsobil ve světě obrovský rozruch a samotný Bitcoin si nedává za cíl nic jiného, než zcela nahradit klasické měny. Mohlo by se mu to povést a před jakými překážkami stojí? Dnes je vše spíše taková počítačová hra, díky které se snaží mnoho investorů vydělat.

Výhody Bitcoinu – proč se může uchytit

Celá měna je decentralizovaná a není možné uměle nastavovat její cenu. To, za kolik je jí možné Bitcoin směnit, záleží čistě na poptávce a nabídce, ale neexistuje žádná oficiální centrála, která by kurz určovala. To dává moc nad měnou do ruky lidem, a ne institucím, které se mohou rozhodovat čistě ve svůj prospěch

Bitcoin funguje takzvaně pseudoanonymně -každý uživatel si může zkontrolovat naprosto veškeré transakce, které v rámci sítě proběhly mezi jakýmikoliv účty. S účty se ovšem nepojí naprosto žádné osobní informace a libovolné množství nových účtů si může založit kdokoli. Díky tomu může Bitcoin nalézt široké uplatnění třeba v online casino a hazardním byznysu, případně samozřejmě též v gamingu a mnoha dalších oblastech.

Bitcoin je navržen tak, že ho nelze žádným způsobem padělat – nové Bitcoiny vznikají předem dohodnutým způsobem. Vzhledem k tomu, že všichni uživatelé přesně znají transakce, které proběhly, je možné si i přesně spočítat, že je v oběhu správný počet Bitcoinů

Nevýhody Bitcoinu – co je potřeba vyřešit

Anonymita Bitcounu je snadno zneužitelná – Bitcoinové účty nejsou nijak spojeny se jmény kohokoliv. Toho mohou velmi snadno využívat zločinci, kteří mohou velmi snadno převádět peníze kamkoliv a zcela anonymně. Současné převádění nebo přenosy klasických měn jsou přeci jen komplikovanější

Síť se někdy nedohodne – na změnách v Bitcoinové síti je potřeba se hromadně dohodnout. Už se ale několikrát stalo, že jedna významná část sítě měla zájem o změnu, zatímco druhá chtěla nechat vše při starém. To vedlo k tomu, že se síť rozdělila a nikdo vlastně nevěděl, co přesně se po tomto rozdělení stane. Zatím Bitcoin vše ustál, ale tato nestabilita rozhodně nevede k pozitivům.

Obrovské změny kurzů – o Bitcoinu se píše zejména ve spojitosti s obrovským nárůstem jeho ceny a obecně velmi prudkými změnami kurzů. Tato nestabilita ale mnoho lidí odrazuje a obchodníci s Bitcoinem nechtějí výrazněji obchodovat

Bitcoin není rozšířený do běžného světa – celá měna zatím funguje v zásadě jen jako investiční nástroj. Existují sice zprávy o tom, že se za Bitcoiny prodal i byt a možné je s touto měnou platit i na eshopech, webových službách nebo v kavárnách či restauracích. Místa, kde Bitcoin vyměnit za služby nebo produkty sice existují, ale je jich zatím velmi málo a jedná se spíše o raritu.

Bitcoin má potenciál, ale i spoustu problémů

Jestli se Bitcoin uchytí, nebo se jedná o obrovskou bublinu, se teprve uvidí. Mnoho odborníků předpovídá Bitcounu zářivou budoucnost, mnoho dalších zase brzký pád a zánik. Technologicky se jedná o velmi zajímavou změnu, která má obrovský potenciál zcela změnit styl, jak fungují měny.

Na druhou stranu se Bitcoin potýká s velkou konkurencí v podobě mnoha nově vzniklých kryptoměn, ale také s pochybnostmi, jestli bude vůbec někdy využitelný a bude schopný nahradit běžné měny, které ve světě fungují tisíce let. Žijeme sice ve velmi dynamické době, kdy se změny dějí závratnou rychlostí, ale je otázka, jestli bude Bitcoin schopný zaujmout tak, že překoná i jednoduchost klasických měn.