News

Tipy, jak si vypěstovat vlastní exotické ovoce 

více v článku...

Zatímco některé druhy exotického ovoce v našich podmínkách není možné vypěstovat, u jiných to přeci jenom možné je. Naskytne se vám tak ideální příležitost, jak ochutnat exotické ovoce v bio kvalitě a jak si rozšířit své znalosti zahradničení. Abyste mohli začít, bude nutné si do začátku pořídit kvalitní zahradní náčiní a na škodu nebudou ani hnojiva. Jak si tedy vypěstovat vlastní exotické ovoce?

Několik rad na začátek

Mezi druhy exotického ovoce, které je možné vypěstovat i na území České republiky, patří například různé druhy citrusů, kaki nebo granátové jablko. Zejména v případě granátového jablka a kaki může však trvat až 7 let, než začne rostlina plodit. V tomto případě se přeci jen ze začátku vyplatí pravidelně kontrolovat aktuální akční letáky, jestli na vybrané druhy ovoce nenabízí výhodné ceny. 

Než se pustíte do pěstování exotických odrůd, důkladně si prostudujte, jak vlastně probíhá péče o ně. Důležité je také vědět, zda si dané ovoce můžete vypěstovat ze semínka, nebo je žádoucí v supermarketech zakoupit daný plod a následně jej zasadit do země, případně jeho pecku, jako je tomu u avokáda.

Uplatněte slevové akce z letáků

Aby vás pěstování vyšlo co nejlevněji, vyplatí se zakoupit zahradní náčiní, květináče nebo třeba hnojivo ve slevě, o níž informují aktuální akční letáky, které mají zájemci možnost prolistovat si na slevovém portálu Kaufino. Prohlédnout si na Kaufinu můžete nejen letáky hypermarketů, jako je třeba oblíbený Mountfield leták, k dispozici jsou tu i letáky supermarketů, v nichž příležitostně objevíte jakékoliv druhy exotické ho ovoce.

Spoustu výhodných nabídek zákazníkům nabízí také věrnostní programy, k nimž se obvykle vztahuje mobilní aplikace. V té jsou uvedené jak akční letáky, tak speciální slevové nabídky pro členy věrnostního klubu. Pokud s pěstováním exotického ovoce teprve začínáte, doporučujeme si zkusit pěstování citrusů, které patří k nejméně náročný plodům, kterým se v našich podmínkách daří. Vypěstovat si můžete citrusy jak na zahradě, tak ve skleníku nebo na balkoně.

Jak na pěstování avokáda?

Hned po citrusech patří k nejoblíbenějšímu exotickému ovoci pro pěstování v našich podmínkách avokádo. Začněte tím, že se v Mountfield letáku porozhlédnete se po větším květináči společně s mírně kyselou zeminou, do níž následně zasadíte pecku. Tu je však prvně nutné propíchnout zhruba 4 párátky a ponořit do sklenice s vodou. Po několika dnech by z pecky měly začít rašit lístečky a kořínky. Jakmile se tak stane, pecku ze sklenice vyjměte, zbavte ji párátek a zasaďte do země. 

Květináč by neměl mít přímý přísun ke slunci, ale zároveň by se mu mělo dostávat tepla. Z toho důvodu se avokádo téměř všech případech pěstuje jako pokojová rostlina, nikoliv venkovní. V domácích podmínkách avokádo nezačne plodit dříve jak za 4 roky, proto se opět vyplatí nakoupit si alespoň ze začátku avokádo v supermarketu, ideální je, pokud se na něj vztahuje nějaká výhodná sleva.

Leave a comment