News

Vedlejší účinky elektronické cigarety

Nikotin je látka, bez které si mnoho českých obyvatel nedokáže představit své běžné dny. Způsobů, jak ho přijímat je více. Už dávno to není pouze o klasickém tabáku, který se spaluje. Ten je už pár let na ústupu, a čím dál častěji lidé sahají po elektronických cigaretách a jiných alternativách, které tabák pouze zahřívají, nebo zahřívají nikotin v tekuté formě. Ačkoliv mohou pomoci při odvykání od klasických cigaret, ani tyto výrobky nejsou zdraví zcela neškodné a provázejí je různé vedlejší účinky.

Užívání e-cigaret není neškodné

Tato zařízení elektrickým zahříváním kapalné náplně (neboli e-liquidu) vytváří tzv. areosol – směs pevných a kapalných částic, který je podobný dýmu a vtahuje se do plic. Setkat se u těchto zařízení můžete také s označením “vaporizér”, které se běžně používá. Mnoho lidí na tuto formu přechází od klasických cigaret v domnění, že tak sníží všechna zdravotní rizika. Zahřívání e-liquidu však také není zcela neškodné.

Faktem je, že u těchto výrobků vám nehrozí uvolňování stejného množství škodlivin a toxických látek, které vznikají při spalování tabáku. I zahříváním těchto tekutých náplní se stále uvolňují látky, jenž dle studií způsobují podobná onemocnění jako užívání klasických výrobků.

Popularita roste zahřívanému tabáku

Stále větší oblibě se u lidí těší zařízení, které narozdíl od klasik náplň nespalují, nýbrž pouze zahřívají. Díky principu, na jakém fungují, se totiž jedná o méně škodlivou alternativu. Tím, že nedochází k hoření, se neuvolňují toxické látky jako je:

  1. dehet (zanáší plíce)
  2. oxid uhelnatý (vyvolává tkáňové dušení)

Po zapnutí se začne náplň zahřívat, čímž se uvolňuje nikotin spolu s výraznou chutí tabáku. K oblíbeným patří například Pulze. To uživatelům nabízí až 7 různých příchutí náplní, takže si každý vybere dle své chuti. Pulze vydrží až 20 použití na jedno nabití, tudíž je opravdu praktické a nemusíte se obávat, že by vás nechalo nečekaně na suchu.

Tato alternativní zařízení mají opravdu řadu výhod. Absence škodlivých látek uleví vašemu tělu a prospěje životnímu prostředí. Nehrozí ani zapáchající dým, který vzniká při užívání klasických výrobků a často omezuje nejbližší okolí. Obávat se nemusíte zažloutlých nehtů či zubů. V případě Pulze se navíc jedná o elegantní produkt s hezkým designem, za který se rozhodně nebudete stydět.

Autor: Elena Gotfried

Leave a comment