News

Jak vyzrát nad pěnězi a správně hospodařit

Pravidlo půjček

Půjčujte si jen na to, co bude mít svou hodnotu i ve chvíli, kdy úvěr splatíte. Tudíž v žádném případě ne na dovolenou, nákupy nebo nová televizor. Přijatelné jsou jen půjčky na vzdělání, bydlení a při dobrých propočtech i na vlastní podnikání.

Peníze dělají peníze

Uspořené peníze nenechávejte ležet jen tak na běžném účtu, kde  nic nevydělají, ale zkuste investice. Kdo chce mít jistotu, vloží úspory do stavebního spoření, dluhopisových fondů a penzijní připojištění. Je to spoření na takzvané dlouhé peníze, které budou jednou tvořit významnou část vaší penze.

Rodina jako firma

Začněte svou rodinu vnímat jako firmu. Co dělá firma, pokud chcete snížit své náklady? Finanční bilanci a rozvahu. Použít můžete šikovné aplikace pro chytrý telefon jako správce vašich příjmů a výdajů (Chytrá peněženka, Správce účtů, Rychlý rozpočet…) nebo rozpočet papír a tužku a každý den si zapisujte všechno, za co jste utratila (do posledního rohlíku). Stačí to dělat tři měsíce a bude vám jasné, kde peníze zbytečně mizejí a kde se můžete uskromnit.

Mějte své sny

Ve všem hledej motivaci. Aby se vám ušetřilo s chutí, představte si, na co všechno můžete svoje úspory použít. Cesta do Karibiku? Nový automobil, studium pro děti, řidičák? Nebo vědomí, že kdybyste přišla o práci, máte na účtu půlroční rezerv? A ještě na závěr : víte, jak poznáte, že jste si vybrala správný cíl? Při jeho představě vás vůbec nebolí, že si leccos odepřete, a peníze ráda odložíte stranou.

Dvakrát mysli, jednou kupuj

Než cokoli koupíte, položte si dvakrát otázku, zda danou věc skutečně potřebujete. Není zbytečné mít troje kozačky? Opravdu musíte mít kávovar nebo chodit na obědy do restaurace? Můžete vykouřit méně cigaret, vypít méně vína (piva), nebo ušetřit za projetý benzín?

Trestná investice

Stanovte si pravidlo, že na každou koupenou věc, která vám nevydělá (pasivum), si odložíte poměrnou část aktiva. Pokud si koupíte nový tablet (který k životu nepotřebujete), odložíte si jednorázově  procent z utracené částky na spoření nebo investice. K cíli budete zase o krůček blíž.

Redakce Press-News.cz

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Copywrighter.cz

Promo-clanky.cz

SEOlaborator.cz