News

Kdy začínat dávat dětem kapesné? Kolik a jak je motivovat?

Kapesné děti vychovává. Kdy je však nejlepší čas jim ho dávat? Kolik a jak je motivovat ?

Výše kapesného je vždy individuální záležitostí. Záleží nejen na finančních možnostech rodičů, ale také na tom, co vše si budou z kapesného hradit samy děti.

Příklady kapesného (částku, kterou má dítě pouze pro svou útratu, aniž by muselo například hradit obědy)

  • pro předškoláka 10 Kč týdně
  • pro dítě na prvním stupni ZŠ 10 – 50 Kč týdně
  • dítě na druhém stupni 200-400 Kč měsíčně
  • středoškolák a vysokoškolák 30-600 Kč měsíčně

Dítěti bychom měli pouze dávat návody jak ušetřit, rozhodně nedávejte rady, za co peníze utrácet. Rozhodně by si rodiče neměli od dětí z kasičky peníze půjčovat.

Jak často kapesné dávat?

Ideální je dávat kapesné jednou týdně, například v pátek. Jde tady o pravidelnost a krátký časový úsek. Kapesné v týdenním režimu není tak vysoké, aby jej rodiče nemohli vyplatit. Na kapesné mějte připravenou rezervu, případně vysvětlete dítěti situaci, nepřecházejte ji mlčky. Týdenní výplata je ideální pro předškoláky a děti na 1. stupni ZŠ.

Druhou možností je měsíční interval, například vždy po výplatě. Měsíční interval je mnohem delší, dítě tedy dostává vyšší částku. Dítě se s vyšší částkou naučí lépe zacházet, pokud peníze utratí hned, má smůlu.

Jak dítě motivovat?

I když zlobí, či donese pětku, dostane vždy kapesné. Například stokoruna je ovlivnitelný základ, pokud se celý měsíc v žákovské pětka neobjeví, dostane dítě jako motivaci stovku navíc.

Peníze dostává pouze za určitých podmínek

Důslední rodiče mají často připravenou určitou motivaci a plán. Například za jedničku deset korun, za trojku tři koruny. Tento způsob však není příliš vhodný. Dítě si úspěchů cení jen proto, že dostane za ně peníze.

Redakce Press-News.cz

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Copywrighter.cz

Promo-clanky.cz

SEOlaborator.cz