Zahradní i parkové lavičky je nutné ošetřovat
Na dřevěné lavice narazíte dnes na každém rohu. Najdeme je v parcích, u dětských hřišť, ale také na zahradách, kde trávíme společný čas s rodinou a přáteli. Možná se i vy řadíte k hrdým majitelům tohoto příjemného a velmi pohodlného posezení. A možná si i vy pokládáte otázku, proč původní barva dřeva vybledá a proč už není zahradní či parková lavička tak krásná po vzhledové stránce. Na vině jsou v tomto případě nepřízně počasí a to, že o ně řádně nepečujete.
Obecně platí, že o dřevěné lavičky je zapotřebí pečovat. Nezáleží na tom, z jakého materiálu jsou vyrobeny, pečovat se o ně musí. Zaměřme se však na dřevěné alternativy, které jsou zkoušeny každodenním počasím a nejen tím.
Fortelné ošetření dřeva je zásadní
Každého majitele by mělo zajímat, zdali lavičky podstoupily takzvané fortelní ošetření. Tento krok je veledůležitý. Musíme si totiž uvědomit, že dřevo v průběhu let stárne a mění se. Díky ošetření se předchází ztrátě původní barvy a také se dřevo stává odolnějším proti výkyvům počasí a slunečním paprskům, jež jsou doslova “vyžírači” barev.
Fortelní ošetření spočívá většinou v napuštění dřeva bílým základem a jeho následným přestříkáním vhodnou barvou. Díky tomuto kroku se lavičky snáze ubrání také kapičkám deště.
Nezapomínejte na péči v průběhu roku
Aby vám venkovní dřevěné lavičky vydržely co nejdéle, je zapotřebí je jednu za čas otřít vlhkým hadříkem. Tímto krokem opravdu nic nezkazíte. Jednou za sezonu je dobré je ošetřit balzámem. A samozřejmě na zimu je schovejte někam do tepla, respektive na místo, kde nesněží a neprší. Není vhodné je překrývat plachtou, protože se pod ní může udržovat vlhkost, což způsobuje na dřevě neplechu.
Dřevěné lavičky opětovaně vytahujeme na zahradu v okamžiku, kdy se jaro vrátí do našich končin a zima nám dává své jednoznačné sbohem.
Leave a comment
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.