News

Zajistí herní notebook plnohodnotný herní zážitek?

Patříte mezi milovníky počítačových her a jste zároveň často na cestách? Těžko se loučíte se svým stolním počítačem, když odjíždíte na dovolenou?

Nebo se pouze chcete svobodněji pohybovat po bytě a zahrát si vaší nejoblíbenější hru třeba z gauče?

Pokud ano, je nyní vhodná chvíle přemýšlet o pořízení herního notebooku, se kterým si můžete vychutnat srovnatelný herní zážitek jako se stolním počítačem!

Za posledních pár let jsme mohli u herních notebooků zaznamenat obrovský pokrok, především co se týče výkonu. Dnes již herní laptopy s přehledem konkurují stolním počítačům, jsou výkonnější než kdykoliv předtím a nejnovější herní tituly tak můžete rozjet doslova na plné pecky.

V tomto článku vám přinášíme porovnání mezi herním notebookem a stolním počítačem, zároveň se podíváme na to, co musí herní notebook splňovat, aby poskytl co nejkvalitnější herní zážitek a v jaké cenové relaci se dá pořídit.

Herní notebook nebo stolní PC?

Při volbě mezi herním notebookem a stolním počítačem je třeba mít na paměti několik důležitých faktorů, které vám pomohou při výběru budoucího herního stroje.

Přenosnost

Hlavní výhodou herního notebooku oproti stolnímu počítači je především jeho lehkost. Herní laptop si tak můžete zabalit do batohu a na cestách si zkrátit čas hraním oblíbených her. Zároveň se můžete volně pohybovat po bytě, aniž byste byli omezení herním koutem.

S opravdu špičkovým notebookem můžete hrát prakticky odkudkoli. Je však nutno podotknout, že i když se herní laptop vejde do batohu, stále bude těžší oproti obyčejnému notebooku, avšak i ten nejtěžší notebook bude pořád lehčí než stolní počítač.

Výkon

Herní notebooky jsou neuvěřitelně výkonné, ale přesto jsou stolní počítače stále na vrcholu žebříčku. Jedním z největších problémů notebooků je přehřívání, a to zejména při hraní her, kdy většinou jedou na plný výkon.

Je to způsobeno tím, že v laptopu je méně prostoru pro chlazení komponentů. Může se stát, že notebook bude také příliš hlučný, protože větráky poběží na plné obrátky, aby veškeré komponenty zchladily. Co se týče výkonu, tak ten je vesměs srovnatelný a rozdíly nejsou tak patrné, jak tomu bylo před lety.

Cena

Je potřeba počítat s tím, že notebook vás vyjde o něco dráž než herní počítač ve stejné kategorii. Ono schovat ty nejvýkonnější komponenty do tak tenkého těla notebooku vyžaduje promyšlenější a složitější výrobní postupy. Zároveň si musíte přikoupit herní myš, pokud tedy nemáte v úmyslu hrát pouze s laptopem, což je pro mnohé z hráčů extrémně nepohodlné.

Možnost přizpůsobení

U stolních počítačů není problém vyměnit hardware a přizpůsobit si počítač přesně podle vlastních potřeb. Pro ty, kteří se příliš nevyznají v hardwarových základech a necítí se na rozebrání počítače svépomocí, je herní notebook tím nejlepším možným řešením.

Co by měl herní notebook splňovat?

Při výběru herního notebooku je důležité zaměřit se na výkon, především na grafickou kartu a procesor.

Grafická karta: Herní výkon se odvíjí od grafické karty, ta by měla být vždy dedikována (samostatná s vlastní pamětí). Integrovaná grafická karta vám neumožní zahrát si náročnější herní tituly. Nejlepší grafické karty: NVIDIA GeForce RTX, NVIDIA GeForce GTX 1070 a 1080

Procesor: Na trhu existují dva výrobci Intel a AMD. Procesory AMD jsou ve srovnání s procesory Intel levnější a také méně výkonné. Většina notebooků na trhu obsahuje procesory Intel, které jsou zároveň mezi hráči oblíbenější. Nejlepší procesory: Intel Core i7, Intel Core i5

Operační paměť: Pro hraní méně náročných her se doporučuje velikost paměti 8 GB RAM. Pokud máte v plánu hrát náročnější hry, ideální doporučená paměť je 1632 GB RAM.

Cenová relace

Do 20 000 Kč

Nejlevnější herní notebooky seženete do 20 000 Kč. Je třeba však počítat s tím, že notebook, který pořídíte například za 15 000 Kč nebude tak výkonný jako notebook, za který si připlatíte dalších 10 000 Kč. Pokud si pořizujete herní notebook na občasné hraní her a jste spíše příležitostný hráč, tato cenová kategorie je pro vás tím pravým ořechovým!

Do 30 000 Kč

Tato cenová relace je vhodná pro ty, kteří rádi hrají ty nejnáročnější hry a jsou vášnivými hráči. Nejvíce pořízených herních notebooků spadá do téhle cenové kategorie, ve které obdržíte špičkový herní notebook, se kterým si budete moci užít vysoce kvalitní herní zážitek.

Nad 30 000 Kč

Herní notebook, který pořídíte nad 30 000 Kč je určen spíše pro profesionály. Tyto modely mívají vysoce kvalitní výkon, displej a různé dotykové panely.

Chcete při koupi herního notebooku ušetřit? Vyberte si z nabídky tzv. repasovaných herních notebooků. Najdete je např. na inComputer.cz. Jejich výhodou kromě ceny nižší až o 60 % oproti novému modelu je také to, že prochází náročným otestováním a jde o modely z vyšších modelových řad výrobce. Samozřejmě i na ně je záruka 12 měsíců.