News

Zdravotní výhody masážních válců

Relativní novinkou v oblasti rehabilitace a regenerace jsou masážní válce. Jejich uživatelům mohou přinést celou řadu zdravotních benefitů. Co jsou masážní válce? Jaké jsou jejich zdravotní výhody a k čemu slouží? Vše se dozvíte v článku.

Co jsou masážní válce?

Masážní válec je rehabilitační pomůcka, která slouží k automasážím celého těla a také s ní lze cvičit. Vyroben může být z různých materiálů, nejčastěji to jsou měkké nebo tvrdší pěny. Jde o pomůcku ve tvaru válce, která je dlouhá většinou přibližně 30-35 cm.

Své uplatnění nalezly masážní válce velmi rychle, dnes je můžeme často vidět u fyzioterapeutů, v posilovnách či tělocvičnách. S jejich pomocí se lze udržovat v dobré fyzické kondici bez ohledu na věk.

Jaké výhody masážní válce přináší?

Jak již samotný název pomůcky napovídá, masážní válce se nejvíce hodí k automasážím celého těla, díky čemuž lze dosáhnout uvolnění napjatých a bolavých svalů.

Kromě toho s nimi lze také cvičit nejrůznější cviky. Na základě prováděných cviků poté přináší celou řadu dalších výhod.

masážními válci poté lze rehabilitovat po různých zraněních, přičemž toto cvičení samotnou dobu potřebnou k rehabilitaci dokáže zkracovat. Dalšími benefity pak jsou podpora celkové regenerace a snížení rizika dalšího navazujícího zranění.

Masážní válce se ale uplatní také v dalších oblastech rehabilitace – cvičení s nimi dokáže uvolňovat ztuhlé a zkrácené svaly, zvětšit svalový rozsah a tím také zvýšit celkovou pohyblivost. Tímto dokáží také přispět k snížení bolestivosti kloubů.

A nakonec je lze také využít jako balanční pomůcku. Díky tomu lze dosáhnout zvýšení celkové fyzické zdatnosti, zlepšení držení těla, rovnováhy a celkové flexibility lidského těla.

Cviky na masážním válci

Na závěr připojujeme 2 populární cviky, které lze s pomocí masážního válce odcvičit.

Abyste se vyhnuli bolestem krku a zad, můžete na masážním válci odcvičit zkracovačky, ale trochu jinak. Lehněte si zády na masážní válec, přičemž hýždě mějte pěvně na podlaze. Nohy pokrčte v kolenou a předpažte paže do takové pozice, aby byly rovnoběžné se stehny.

Poté spolu se záklonem hlavy vzpažte paže nahoru. Hlavu ale velmi nezaklánějte, nesmí se dotýkat podlahy. Do výchozí pozice se vrátíte tím, že zatnete břišní svaly a aktivujete tělesné jádro. Odměnou bude protažení zádových a krčních svalů a masáž svalů hrudní páteře.

Velmi populární je také klik s masážním válcem. Pokud si dostatečně věříte, můžete zkusit klidně 2 masážní válce, což ještě víc zatíží svaly horní poloviny těla. Tento klik se provádí úplně stejně jako běžný klik s tím rozdílem, že se nebudete dlaněmi opírat o podlahu, ale jednou rukou o válec a pouze druhou o podlahu.

Tento cvik zapojí svaly ramen, zad, prsní svaly a tělesné jádro. Navíc je skvěly na trénink dobré rovnováhy těla. Jak již bylo zmíněno, můžete také vyzkoušet opírat se oběma rukama o válce. Tento cvik již vyžaduje jistou úroveň zdatnosti, ale odměnou je ještě vyšší zapojení všech svalů, které se podílejí na udržení rovnováhy.

Leave a comment