Rybářské potřeby se hodí také na chytání ryb na dírkách
Chytání ryb v zimě skrz vyvrtané díry do ledu se označuje jako chytání na dírkách. Tento oblíbený způsob rybolovu ve Skandinávii, Rusku, Aljašce a severní Kanadě se rozšířilo i do tuzemských zamrzlých vod. Rybářští nadšenci, kteří si chtějí tento způsob vyzkoušet nebo už si jej dávno oblíbili, musejí mít patřičné rybářské potřeby. Měli by vědět, že chytání na dírkách je v Česku umožněno pouze v určitých revírech.
Rybaření pod ledem je v Česku legální pouze v určitých revírech
Existují seznamy revírů, kde se dá chytat pod ledem. Tím, že se jména a lokality neustále aktualizují, ruší, či naopak přibývají, je nutné si legální oblast chytání pod ledem ověřit. Není třeba se kvůli neutuchající zálibě v rybolovu dostat do potíží se zákonem. Jaké rybářské potřeby k chytání pod ledem potřebujeme? Podstatnou součástí kompletní výbavy je vrták do ledu, kladivo nebo sekerka. V rybářských potřebách se prodávají pruty na ice fishing – krátké speciály v hodnotě již od 200 korun. Měkčí rybářské pruty se hodí k chytání menších ryb. Pro lov dravců – štik – je třeba mít rybářské potřeby odolnější, tvrdší, na něž je možné chytit metrovou štiku. Podle potenciální velikosti chytaných ryb se vybírá i tloušťka vlasce. U vlasců rovněž platí, že na štiky si pořizujeme tlustší a silnější, menší ryby se dají chytit na vlasec o síle jen 0,12 milimetru.
Důležité jsou návnady, které se napichují na marmyšky. Jako návnady v zimě se hodí masní červi, patentky a hnojáčci. Kuličky uválené z toustového chleba ovšem také dobře poslouží svému účelu – navnadit rybu, aby se chytila. Na marmyšky se loví tak, že se opakovaně spouštějí a zdvihají, jako tomu je u vertikální přívlače. Dobré je například nechat ležet návnadu na dně a za chvíli s ní škubnout.