News

Tipy, jak postupovat při koupi nemovitosti

více v článku...

Plánujete koupi nemovitosti a máte obavu, abyste nekoupili zajíce v pytli, jak se lidově říká? Máme pro vás hned několik tipů, jak nenaletět vychytralým prodejcům či developerům. Koupí bytu v novostavbě či právě dokončeného domu totiž rozhodně nezískáte jistotu, že je nemovitost bez vady.

Kompletní dokumentace

Zdá se vám, že jste narazili na bydlení, které odpovídá přesně vašim představám? Neukvapte se a přistupujte k věci s rozvahou. První krok jste sice zvládli, tedy našli jste zajímavou nemovitost, ovšem to je jen první z několika důležitých kroků ke spokojenému bydlení. Již při první prohlídce si vyžádejte kompletní dokumentaci. Nespokojte se s půdorysem a návrhem smlouvy. Požadujte předložení PENB – průkaz energetické náročnosti budov. Prodejce je povinen vám jej předložit a pro vás je důležitým vodítkem vypovídajícím mnohé o provozních nákladech na dům či byt, který se chystáte koupit.

Na druhou schůzku s odborníkem

Ihned po té, co si nemovitost sami prohlédnete a přesvědčíte se o tom, zda vyhovuje vašim potřebám, nechte si ji prověřit odborníkem. Nemáte-li v rodině odborníka v oboru stavebním, pak můžete oslovit některého z certifikovaných inspektorů nemovitostí. Ti provedou podrobnou analýzu, a na základě této inspekce nemovitosti vám poskytnou seznam případných vad a nedostatků. Dokáží také odhadnout náklady na odstranění nalezených závad, ale rovněž odhadnout rizika vad budoucích.

Čemu věnovat zvláštní pozornost

Inspektor nemovitosti se zaměří zejména na oblast statiky, izolace (tepelné, zvukové i proti vodě) a stranou nesmí zůstat ani posouzení budovy stran zdravotní nezávadnosti a požární bezpečnosti. To vše a ještě mnohem více byste sami jen těžko vyhodnocovali, ale pro vaši budoucí spokojenost je zcela nezbytné tyto věci prověřit, zdůrazňuje inspektor nemovitosti pro oblast Přerov a Vsetín, Ing. Martin Škoda.