News

Trend poslední doby – stěhování na venkov

Ceny nemovitostí ve velkých městech stále stoupají. Koupit si byt nebo rodinný dům v Praze je stále finančně náročnější. Poptávka převyšuje nabídku a bytů je nedostatek. Podmínky pro získání hypotéky jsou stále přísnější a řada žadatelů na ni dnes již nedosáhne.

Růžová situace není ani s pronájmy bytů, protože i ceny nájmů stále stoupají. Jak z této situace ven? Řada lidí musela oželet nesporné výhody, které jim město přináší a hledat nové možnosti. Často se stěhují na předměstí nebo dokonce na vesnici a za prací raději do velkých měst, kde jsou výhodné a lukrativní pracovní příležitosti, dojíždějí.

Lidé na bydlení v centru velkých měst nemají finanční prostředky

V minulých letech se lidé stěhovali z velkých měst na vesnici většinou díky klidu a touze po vlastním domě se zahradou. Oželeli nižší občanskou vybavenost, často i nedostatek služeb a dokonce i zvládli denní cestování za prací. Nyní se situace však zásadně změnila. Bydlení ve velkých městech, zvláště pak v Praze, je pro mnohé neúnosné z finančních důvodů a bydlení na vesnici je jediným řešením.

Bydlení na vesnici je pro mnoho lidí rozumným finančním řešením.

Nedostatek bytů totiž nastavil ceny nemovitostí ve velkých městech na historické maximum. A co hůř, ceny stále rostou. Tento efekt, který se nazývá suburbanizace, je však všeobecně pro populaci škodlivý a neprospívá ekonomice, ekologii a ani městské správě.

Nové byty by zamezily nucenému stěhování

Suburbanizaci, nucenému odchodu obyvatel z centra měst díky nedostatku finančních prostředků, by mohla zvrátit i změna přístupu státu k bytové otázce, resp. jednotlivých městských částí. Pomohla by větší podpora rezidenčních projektů typu rezidenčního projektu Kaskády Barrandov, a to v oblasti jejich přípravy i realizace. Dle odborníků by významně zlepšila stav nejen výstavba základní infrastruktury, ale i podpora nájemního bydlení, hypotečního financování soukromého i družstevního bydlení a také zlepšení propojení příměstské dopravy s městskou MHD, včetně výstavby nových parkovišť P+R.

Rezidenční projekt Kaskády Barrandov je nedaleko parku Prokopské údolí.

Trend vysídlování měst kopíruje západní země

Dle odborníků, migrace lidí z velkých měst na vesnice nebo předměstí, se netýká pouze České republiky, ale jedná se o trend, který západní svět zaznamenal již před několika lety. Příčinou však nejsou jen stoupající ceny nemovitostí v centru měst a nedostatek bytů, ale i touha vlastnit konkrétní nemovitost např. v rezidenční čtvrti Malý háj ve Štěrboholech. Samozřejmě k tomu přispívá i individualizace společnosti a nástup moderních technologií, které umožňují lidem stále více „pracovat na dálku“.

Nemovitosti v lokalitě Malý háj jsou dobrou investicí do budoucna.

Otázkou kvalitního a dostupného bydlení ve městech, zvláště pak v Praze, se dlouhodobě zabývá společnost FINEP a nabízí svým klientům nové možnosti, jak získat dům či byt v naší krásné metropoli.